WELLNESS PENELOPE - VÍŘIVKA

 

Pravidelné používání vířivky umožní lidem žít a cítit se lépe!

Bruce Becker

 

Velmi dobré pro srdce


V roce 2008 ukázal výzkum Bruce Bekera, doktora Washingtonské univerzity, pozitivní účinky na regulační mechanismus, který kontroluje srdeční frekvenci, krevní tlak, krevní oběh u mladých a starších lidí. Koupel v horké vodě, 38°C, 25 minut, chrání srdce od srdeční arytmie a zlepšuje výkon srdečního svalu. Koupel ve vířivce zvyšuje srdeční frekvenci a snižuje krevní tlak ve stejnou chvíli, místo zvýšení krevního tlaku jako u jiných typů cvičení.

Proti stresu


Studie doktora Beckera z roku 2008 umožnila zaznamenat změny nervového systému po dobu ponoření v horké vodě. To má podobný účinek jako známé účinky relaxačních kurzů a pomáhá redukovat úzkost. Současná věda podpořila fakt, že ponoření do vířivky uvolňuje každodenní stres. Ponoření do horké vody a relaxace má pozitivní vliv na paměť a s ní spojený výkon, jako je řešení denních problémů a profesní efektivitu.

Proti bolestem zad


Michael Prebeg, certifikovaný chiropraktik a sportovní lékař, zdůrazňuje výhody působení vířivky na záda. Vířící horká voda umožňuje rozhýbat krevní oběh přes zablokovaná bolestivá místa, což má přímý vliv na zánětlivé procesy a uvolnění bolesti. Zacílení trysek na spodní a na horní část hřbetu předchází vzniku ostré bolesti. Posezení ve vířivce urychluje přirozený hojivý proces, uklidní se bolavé svaly, otevře svalová vlákna celkové relaxaci zad. Posezení ve vířivce pracuje přímo se svalem odstraněním postupně nahromaděné kyseliny mléčné.

Proti celulitidě a pro snížení váhy


Výzkum provedený na Cleavlandské univerzitě dokazuje, že 30 minut ve vířivce před spaním napomáhá snížit váhu. Časopis New England Jurnal of Medicine publikoval výsledky studie, kdy dobrovolníci, kteří trávili denně 30 minut času ve vířivce před spaním, 6 dní v týdnu a po 3 týdny. Tito dobrovolníci shodili téměř kilo váhy za týden pouze relaxací ve vířivce. Tlaková voda z trysek rozpouští tuk a dodává tělu pevnost.

Celková rovnováha pro tělo a duši

  • Horká voda zvyšuje tělesnou teplotu a zlepšuje krevní oběh. Umožňuje snížit tlak a vrátit vyrovnanost pomocí rychlého dodání kyslíku a odplavení toxinů.
  • Pocit beztíže umožní uvolnit napětí ve svalech a kloubech. Následně uvolňuje svalovou tkáň pro celkový tělesný odpočinek.
  • Hydromasáž poskytovaná svalům a kloubům urychluje jejich rehabilitaci po zátěži.

Proti artritidě

  • Ponoření ve vířivce udržuje pohyblivé klouby, jejich hojení, udržení jejich pevnosti a pružnosti.
  • Ponoření ve vířivce uvolňuje tlak v kloubech a svalech díky vzplývavosti vody.
  • Ponoření ve vířivce snižuje otoky kloubů pomocí prohřátí.
  • Ponoření ve vířivce posiluje svaly a navrací škálu pohybů.

Stimuluje reflexní zóny


Orgány, kosti, svaly, zažívací sytém, lymfatický systém: naše celé tělo je do detailu zreprodukované na chodidla prostřednictvím nervových zakončení. Masáž reflexních zón na chodidlech je jedním z kladů hydromasáže vířivek. Ponořte se do vířivky každý den a nechte stimulovat reflexní zóny svých chodidel. Stimulace reflexních zón pracuje vzdáleně, posílá zprávu o relaxaci do tkání a umožňuje lepší mikrocirkulaci. Na konci je úprava zažívání, tonus a vyrovnanost. Stimuluje reflexní zóny. Často citlivá oblast solar plexus a zažívací systém se nachází v samém centru chodidla. Zatímco pod prsty jsou reflexní body hlavových a krčních svalů. Levá noha odpovídá levé straně těla, pravá pravé.
Marie-Ann Garcia-Bour, lékařka reflexologie na oddělení onkologie kliniky Bizet v Paříži.

Ponoření v horké vodě zvyšuje krevní oběh, což zlepšuje zásobování svalových buněk krví a kyslíkem. Podle publikace Společnosti pro artritidu z roku 2008 je pravidelné ponoření do vířivky výhodné pro tělo a pomáhá bojovat proti artritidě.

Řekněte dobrou noc nespavosti


Studie z roku 2000 od SUNGA v TOCHIHARA, sleduje pozitivní účinek ponoření do horké vody v noci proto, abyste snadněji usnuli. Specialisté z Národní spánkové společnosti sdílí stejný názor a vyzývají k pravidelné horké koupeli ideálně 2 hodiny před spaním. Studie ukazují že ponoření do horké vody před spaním může pomoci dostat se do hlubšího a zdravějšího spánku. Zlepšení spánku může být připsáno relaxačnímu vlivu horké vody. Vzplývavost vody snižuje tělesnou váhu asi o 90%, uvolňuje klouby a svalové napětí, vytváří pocit lehkosti. Vířící horká voda dodá pocit mentálního a emočního odpočinku.